Dowiedz się, jak głosować w wyborach europejskich, jeżeli mieszkasz poza swoim krajem.
Jeśli figurujesz w rejestrze wyborców i mieszkasz w innym kraju UE (tzw. kraju przyjmującym), możesz:
W wyborach europejskich możesz głosować tylko raz.
Wyborca przebywający w innym kraju UE, posiadający ważny polski paszport lub dowód osobisty (lub obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, posiadający ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość) może głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce, jeżeli zostanie wpisany do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula.
Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać:
Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów.
Lista polskich placówek za granicą: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Szczegółowe informacje na temat udziału w wyborach w kraju przyjmującym i głosowania na kandydatów startujących w wyborach w tym kraju, znajdziesz pod poniższym linkiem:
Wybory europejskie - Twoje prawo do głosowania
Przydatne linki:
System elektronicznej rejestracji wyborców poza granicami kraju
Tak, jeżeli w danym państwie utworzone zostaną obwody głosowania.
Obwody głosowania tworzy się dla obywateli polskich przebywających za granicą, jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Informację na temat utworzenia obwodów głosowania za granicą podają konsulowie najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów.
Wyborca przebywający za granicą, posiadający ważny polski paszport (lub obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, posiadający ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość) może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce, jeżeli zostanie wpisany do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula. Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać:
Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów.
Lista polskich placówek za granicą: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Przydatne linki:
System elektronicznej rejestracji wyborców poza granicami kraju
Jak mogę głosować w innych państwach?
Informacje dotyczące poszczególnych krajów są dostępne w języku angielskim i w języku(-ach) danego kraju.